Po svemu sudeći, sve smo više zaraženi anglosaksonskim običajem užine, “fusion” obroka per eccellenza, koji kombinuje doručak sa ručkom. Ustaljeni naziv za ovaj obrok je brunch. Da bismo to najbolje ispoštovali, odlučili smo da ponudimo tradicionalno američko jelo savršeno za ovu priliku: Jaja Benedikt. To je značajno i sočno jelo inspirisano tipičnim engleskim doručkom. Benediktinska jaja dolaze sa hrskavom podlogom tosta, a preko poširanog jajeta se preliva holandeze sos. Ovaj ukusan recept dolazi u različitim ukusnim verzijama obogaćenim primamljivim sastojcima, poput pečene šunke, slanine i lososa.
Bez obzira na to što je recept nastao u Americi, specijalitet jaja Benedikt se danas nalaze u jelovnicima restorana i hotela širom sveta i veoma su tražen i uvek popularan doručak.
Kako su nastala jaja Benedikt?
Istorija nastanka ovog specijaliteta je kontroverzna. U stvari, postoji nekoliko legendi o poreklu benediktinskih jaja koja su se u velikoj meri proširila po američkim restoranima počevši od druge polovine 19. veka. Među najakreditovanijim pričama je priča o gospođi LeGrand Benedikt koja je prva naručila ovu varijantu klasičnih jaja sa slaninom kako bi osvežila uobičajeni meni koji nudi restoran Delmonico’s u Njujorku. Još jedna legendarna anegdota tiče se njujorškog brokera Lemuela Benedikta. Priča se da se jednog jutra pojavio u restoranu hotela Valdorf tražeći obilan doručak koji je sam sastavio, dajući život benediktinskim jajima kakvima ih danas poznajemo.
Tokom decenija nastalo je bezbroj varijacija prvobitnog recepta. U Kanadi i Okeaniji se umesto šunke, poširano jaje dopunjava lososom i tamo se ova otmena varijanta zove ”jaja rojal”. U Latinskoj Americi se poširana jaja služe sa salsom i avokadom, a u vegetarijanskoj varijanti koja se zove ”jaja florentin”, šunku je zamenio spanać.
Šta su to poširana jaja?
Koja god verzija ovog specijaliteta bila, njegova osnova su poširana jaja. Poširanje je specijalna metoda pripreme namirnica koja se zasniva na sporom kuvanju u vrućoj, skoro ključaloj vodi. Poširanje jaja zahteva spretnost i iskustvo. Trik je u tome da se ne dozvoli razdvajanje belanceta i žumanceta tokom ovakvog kuvanja jajeta, već je neophodno da žumance ostane obavijeno belancetom. Rezultat dobro poširanog jajeta je čvrsto belance i meko žumance, koje iscuri čim se preseče.
Kako se poširaju jaja?
U lonac sipati vodu i u nju dodati dve-tri kašike sirćeta. Vodu zagrevati do temperature tik ispod vrenja, pa blago ulititi u nju jedno po jedno jaje. Najbolje je to uraditi direktno iz ljuske, odmah iznad površine vode. Tako smanjujemo rizik od toga da jaje “bućne” u vodu i tako izgubi oblik ili da se pomeša žumance i belance. Jaja kuvati 3 minuta, a zatim ih izvaditi kutlačom sa rupicama i dobro ocediti. Belance treba da bude čvrsto, a žumance da ostane tečno, kao kod rovito kuvanog jajeta. Jaja poširate na kraju pripreme jaja Benedikt, zato što se poširana jaja brzo hlade, a potrebno je da prilikom služenja ostanu topla.
Kako napraviti Holandez sos?
Holandez sos je kremast sos bogatog ukusa. Jako dobro ide uz povrće, testo, ribu i jaja. Teško ga je napraviti, jer, kao i većina mućenih sosova, ima tendenciju da „poludi“. Može se koristiti električni mikser za stalno mućenje smeše. Najbolje ga je pripremati u bain-marie-u. To je posuda sa duplim dnom, koja služi za blago zagrevanje i za topljenje sastojaka u kuvanju. Ako nemate šerpu sa ugrađenom beon-marie-om, pa se radi klasično kuvanje na pari, važno je da dno činije sa žumancima nikada ne dodiruje ključalu vodu (inače rizikujete da kuvate žumanca).
Potrebni sastojci:
- 2 žumanca,
- 1 kašika vode,
- 1 kašičica ceđenog soka od limuna,
- So, biber, puter.
Umutiti vodu i žumanca i staviti ih nad posudu sa kipućom vodom (kao kada kuvate fil na pari) i neprestano mešati, kako bi žumanca postala kremasta. Postepeno dodajte rastopljeni topao puter i na kraju limun, so i biber.
Holandeze sos se može jesti topao ili hladan. Može se čuvati u frižideru u hermetički zatvorenoj posudi do jedan dan.
Kako se slaže jaje Benedikt za posluživanje?
Klasična verzija jaja Benedikt sastoji se od prepečenog tosta (zapečene, hrskave, pljosnate kriške hleba), tankih kriški šunke, dva poširana jaja i Holandeze sosa (topli sos od rastopljenog putera i žumanaca).
Umesto tosta mogu se poslužiti zemičke presečene na pola, zauljene i zapečene u rerni i to na 180 ° oko 4 minuta.
Umesto šunke, mogu se koristiti listići pršute ili šnite slanine. U svakom slučaju, šunku ili slaninu treba prethodno propržiti na tiganju (po par minuta sa obe strane) ili ispeći u rerni (na 220 °, 5 minuta), dok ne porumene i ne postanu hrskavi. Takođe, umesto šunke može da se stavi biftek ili dimljeni losos.
Kada se slože tost, pa šunka, na nju se stavlja poširano jaje i prelije se Holandeze sos. Odgore može da se ukrasi začinskim biljem ili paradajzom.
Ukoliko želite da iznenadite Vama dragu osobu, dovedite je u kafe galeriju bar „Petrus“ i uživajte sa njom u ovakvom posebnim brunch-u. Dobrodošli!